Γενικός Διευθυντής


 Μάριος Παναγίδης

ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ

Ο Μάριος Παναγίδης από 1/9/2020 ανέλαβε καθήκοντα Γενικού Διευθυντή στο Υπουργείο Ενέργειας, Εμπορίου και Βιομηχανίας. Προηγουμένως διετέλεσε Γενικός Διευθυντής στο Υπουργείο Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας (από 15/10/2019 μέχρι 31/8/2020). Διετέλεσε Έπαρχος στην Επαρχιακή Διοίκηση Λευκωσίας του Υπουργείου Εσωτερικών (από 23 Μαρτίου 2015 μέχρι 14 Οκτωβρίου 2019), Αναπληρωτής Έπαρχος στην Επαρχιακή Διοίκηση Λευκωσίας (από 1η Σεπτεμβρίου 2013 μέχρι 22 Μαρτίου 2015) και Αναπληρωτής Έπαρχος Επαρχιακή Διοίκηση Κερύνειας (από την 1η Σεπτεμβρίου 2013 μέχρι τις 2 Μαρτίου 2015). Από την 1η Νοεμβρίου 2012 μέχρι τις 28 Φεβρουαρίου 2013, διετέλεσε Αναπληρωτής Έπαρχος στην Επαρχιακή Διοίκηση Λάρνακας. Από 15 Μαρτίου 2008 μέχρι 22 Μαρτίου 2015 κατείχε την οργανική θέση Προϊστάμενου Τεχνικών Υπηρεσιών του Υπουργείου Εσωτερικών. Έχει διατελέσει, επίσης, Προϊστάμενος Τεχνικών Υπηρεσιών στην Επαρχιακή Διοίκηση Λευκωσίας (1995-2008), ενώ εργάστηκε και στον ιδιωτικό τομέα ως σύμβουλος μελετητής σε μεγάλο αρχιτεκτονικό γραφείο της Λευκωσίας (1991-1995).

Φοίτησε με υποτροφία του Ιδρύματος Κρατικών Υποτροφιών Ελλάδος (ΙΚΥ) στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο (1986-1991), απ’ όπου έλαβε πτυχίο και μεταπτυχιακό τίτλο επιπέδου Μάστερ στην Πολιτική Μηχανική, κατεύθυνση Δομοστατικού Μηχανικού με ειδίκευση στην εδαφοδυναμική.

Έχει βραβευθεί από το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο με το Βραβείο “ΑΙΕΝ ΑΡΙΣΤΕΥΕΙΝ” για το ήθος και την επίδοσή του για τα έτη 1987, 1988, 1989, 1990, 1991. Επιπρόσθετα, με υποτροφία του Ιδρύματος Κρατικών Υποτροφιών Κύπρου (ΙΚΥΚ) φοίτησε (2002-2004) στο Cyprus International Institute of Management (CIIM) και απέκτησε μεταπτυχιακό τίτλο επιπέδου Μάστερ στη Δημόσια Διοίκηση.

Επίσης, με Υποτροφία του Ιδρύματος Fulbright (Short Term Scholarship) έχει εκπαιδευτεί ως Μηχανικός Διάσωσης από την Πυροσβεστική Υπηρεσία του Μαϊάμι (Miami Date Fire Service, Σεπτέμβριος 2000, Μάρτιος 2001).

Από τον Οκτώβριο του 2015 είναι υποψήφιος διδάκτορας στη Σχολή Μηχανικής και Τεχνολογίας, Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών και Μηχανικών Γεωπληροφορικής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου.

Με Απόφαση του Υπουργικού Συμβουλίου συμμετείχε ως μέλος στο Διοικητικό Συμβούλιο του Κυπριακού Οργανισμού Διαχείρισης Αποθεμάτων Πετρελαιοειδών (ΚΟΔΑΠ), στο Διοικητικό Συμβούλιο του Οργανισμού Γεωργικής Ασφάλισης (ΟΓΑ) και στο Πολεοδομικό Συμβούλιο. Επιπρόσθετα, διετέλεσε μέλος της Τεχνικής Επιτροπής Διαχείρισης Κρίσεων για την επίλυση του Κυπριακού Προβλήματος, εκ μέρους του Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας. Περαιτέρω, υπήρξε εκπρόσωπος της Κυπριακής Δημοκρατίας σε Ευρωπαϊκές Επιτροπές όπως η Μόνιμη Επιτροπή Τεχνικών Έργων της Ευρωπαϊκής Επιτροπής (Standing Committee for Construction), η Ευρωπαϊκή Επιτροπή Αρμοδίων Αρχών για την Επιτήρηση της Αγοράς των προϊόντων δομικών κατασκευών (European Committee of Competent Market Surveillance Authorities of Construction Products) η Ευρωπαϊκή Κοινοπραξία Οικοδομικού Ελέγχου (CEBC), Καθοδηγητική Επιτροπή για Εκπαιδευτική Πολιτική και Πρακτική του Συμβουλίου της Ευρώπης και Ομάδα Υψηλού Επιπέδου για την Εκπαίδευση και Κατάρτιση.

Άλλες Δραστηριότητες:

  • Β. Τμηματάρχης Εθελοντικής Ομάδας Διάσωσης Πολιτικής Άμυνας (Ιδρυτικό μέλος από το 1999 - Υπεύθυνος Μηχανικός Διάσωσης και Εκπαίδευσης)
  • Πρόεδρος κλάδου Τεχνικών Υπηρεσιών Υπουργείου Εσωτερικών (2003-2006)
  • Γραμματέας κλάδου Τεχνικών Υπηρεσιών Υπουργείου Εσωτερικών (2007-2013)
  • Μέλος Γενικού Συμβουλίου ΠΑ.ΣΥ.ΔΥ (2003-2013).
  • Πρόεδρος και Μέλος του Συμβουλίου Προσφορών του Υπουργείου Εσωτερικών
  • Πρόεδρος και Μέλος της Τμηματικής Επιτροπής Αλλαγών και Απαιτήσεων του Υπουργείου Εσωτερικών
  • Πρόεδρος του Συμβουλίου Υδατοπρομήθειας Λάρνακας (1/11/2012 -28/2/2013)
  • Πρόεδρος του Συμβουλίου Υδατοπρομήθειας Λευκωσίας (1/9/2013 -14/10/2019)
  • Πρόεδρος Συμβουλίου Επισκέψεων και Ευημερίας Ασθενών Νοσοκομείου Λάρνακας (1/11/2012 - 28/2/2013)
  • Πρόεδρος Συμβουλίου Επισκέψεων και Ευημερίας Ασθενών Γενικού Νοσοκομείου Λευκωσίας (1/9/2013 - 14/10/2019)
  • Πρόεδρος Συμβουλίου Επισκέψεων και Ευημερίας Ασθενών Νοσοκομείου Αρχιεπίσκοπος Μακάριος Γ’ (1/9/2013 -14/10/2019)
  • Πρόεδρος Συμβουλίου Επισκέψεων και Ευημερίας Ασθενών Νοσοκομείου Αθαλάσσας (1/9/2013 -14/10/2019)
  • Μέλος του Συμβουλίου Φυλακών (1/9/2013 - 31/1/2019)
  • Πρόεδρος Συμβουλίου Φυλακών (1/2/2019 - 14/10/2019)
  • Αντιπρόεδρος της Συμβουλευτικής Επιτροπής Διαχείρισης Υδάτων ΣΕΔΥ (1/9/2013 - 14/10/2019)
  • Κέντρο Συνεχιζόμενης Εκπαίδευσης ΕΤΕΚ – Εξωτερικός Συνεργάτης
  • Μέλος της Θρονικής Επιτροπής Ιεράς Μητρόπολης Ταμασσού και Ορεινής (2014- Σήμερα)



CURRICULUM VITAE
Marios Panayides
Permanent Secretary, Ministry of Energy, Commerce and Industry

Marios Panayides as from 1st September 2020 is the Permanent Secretary of the Ministry of Energy, Commerce and Industry. Since 15th October 2019 until 31st August 2020 he served as Permanent Secretary of the Ministry of Education, Culture, Sport and Youth. Before that, he served as District Officer of Nicosia from September 2013 to October 2019. Earlier on, he held senior management positions in the public service, such as Acting District Officer of Nicosia, Kyrenia and Larnaca and Head of Technical Services of the Ministry of Interior. He is a member of the board of Directors in many public benefit organizations and he has represented the Republic of Cyprus in European and International Committees, such as the Standing Committee for Construction the European Committee of Competent Market Surveillance Authorities of Construction Products and the Consortium of European Building Control, Steering Committee for Education Policy and Practice (Council of Europe), High Level Group on Education and Training.

He holds a Bachelor’s and a Master's Degree in Civil Engineering (Structural Engineering), from the National Technical University of Athens. He has also obtained a Master’s degree in Public Administration from the Cyprus International Institute of Management. Since October 2015, he is a PhD candidate in the School of Engineering and Technology, Department of Civil Engineering and Geoinformatics of the Cyprus University of Technology.